Tervetuloa kokeilemaan ajotaitojasi, oppimaan uutta ja nauttimaan vauhdin hurmasta!
Jääradalla ajoa formulatyyliin. Kisassa ajetaan pari lämmittelykierrosta ja heti perään aika-ajo, jonka perusteella ajajat järjestellään finaaliin. Finaalil ähdössä ensimmäisenä maaliin tullut on kyseisen erän tai kisan voittaja. Ajamaan pääsevät kaikki yli 150 cm pitkät ikään katsomatta.
Autot: Ice Karting autot ovat periaatteessa samoja autoja kuin sisäkartingissa käytetyt, mutta moottoriltaan hieman tehokkaampia ja renkaat on nastoitettu.
Rata: Rata on noin 350 m pitkä ja kauttaaltaan jään peitossa. Lumivallit ja renkaat rajaavat radan, joten henkisiä vahinkoja suurempaa ei ulosajosta synny. Rata sijaitsee vain 400 metriä toimistoltamme aivan Rukantunturin juurella.
Kisat: Radalla on yhtäaikaa maksimissaan 8 ajajaa. Kisassa ajetaan pari lämmittelykierrosta ja heti perään aika-ajo, jonka perusteella ajajat järjestellään suureen finaaliin. Finaalissa ensimmäisenä maaliin tullut on kyseisen erän tai kisan voittaja.
Ohjelmat alkavat kokoontumalla Ruka Adventuresin safaritalolle varustautumaan.
Ice Karting ajankohta: maanantai-lauantai kello 14:00, 15:00 tai 16:00.
- Ice Karting;
- Sisältää kaikki varusteet sekä kisailun;
- Kesto: 50min, ajo-aika noin 15 min.
Tärkeää:
Osallistuaksesi ohjelmaan, sinun täytyy olla vähintään 150 cm pitkä.
Varaukset tulee tehdä viimeistään 1 päivä ennen alkamisajankohtaa.
Peruutus: 14 päivää etukäteen.
4.7 / (266)